GSG-9 - realita

Web je delší dobu neaktivní – je „zakonzervován“ jako archiv, přece jen jsme na něm odvedli pořádný kus práce.

Znak GSG-9
Znak GSG-9

Jednotka GSG-9 vznikla po teroristickém útoku na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Teroristi z arabské skupiny „Černé září“ tehdy vtrhli do olympijské vesničky, zajali skupinu izraelských sportovců a několik dalších jich na místě zabili. Policejní pokus o vysvobození rukojmích skončil tragicky – smrtí devíti rukojmích a jednoho policisty. Mimo toho byli zabiti čtyři teroristé. Ztráta tolika životů byla zaviněná skutečností, že němečtí policisté nebyli připravení na situaci, kdy se budou muset potýkat s problémem záchrany rukojmí z rukou teroristů. 17. dubna 1973 byla vytvořená speciální protiteroristická jednotka, GSG-9. Jedná se o polovojenskou součást německých policejních sil. Její organizační struktura vypadá následovně:

  • GSG-9/1 - protiteroristická útočná skupina
  • GSG-9/2 - skupina zodpovědná za námořní protiteroristické operace
  • GSG-9/3 - výsadková jednotka připravená pro seskoky volným pádem
  • GSG-9/4 - záložní protiteroristická útočná skupina

Na svém vrcholu měla GSG-9 v pohotovosti 250 vojáků. V současné době je její stálý stav snížený na dvě stovky pravidelných vojaků, Německo má v současné době další speciální jednotky – KSK a lokální policajní jednotky SEK. Vytvoření nových jednotek nastolilo otázku, jaká bude budoucnost GSG-9. KSK je ze zákona oprávněná uskutečňovat protiteroristické akce a osvobozovat rukojmí v Německu i zahraničí.

GSG-9
GSG-9

Jednotce GSG-9 zákon nedovoluje zasahovat v zahraničí (táto zásada však byla při mnohých příležitostech porušena, například při zásahu v Mogadishu).

Členové GSG-9 jsou dobrovolníci, kteří původně sloužili v armádě anebo pohraniční policii. Před nástupem do akiívní služby u bojových součastí GSG-9 čeká nové vojaky velmi náročný šesťiměsíční přípravný výcvik. Kromě vysoké úrovně fyzické zdatnosti se od vojaků očekává dobrá znalost problematiky práva a policejní praxe, velký důraz se klade na další studium. Míra neúspěšnosti kandidátů je vysoká: z každé várky nových zájemců o službu v GSG-9 nakonec uspěje jen asi pětina. Vysoké nároky na vojaky vytvářejí předpoklady pro to, aby GSG-9 byla vynikající moderní protiteroristickou jednotkou.

Vojáci GSG-9 jsou vyzbrojení samoply Heckler&Koch (dále jen HK) MP5, útočnými puškami SIG SG 551-1P v provedení pro zvláštní operace, útočnými puškami HK G8 a odstřelovacími puškami HK PSG-1, Mauser SP86 a SP66. Vojáci dále používají revolvery Ruger ráže .357 Magnum, pistole Glock 17 ráže 9 mm Luger, pistole HK P7, P9 a P9S a pistole Walther P5 a P88.

GSG-9 používá řadu vozidel různych značek. Za zmínku stojí především speciálně upravené automobily Mercedes 280, umožňující střelbu z jedoucího auta střílnami v čelním skle. Kromě malých člunů má GSG-9 také vlastní malou leteckou skupinu, Bundesgrenzschutz–Fliegergruppe, v které slouží špičkoví němečtí piloti. Skupina je vybavená různymi typy letadel a vrtulníků.

Mogadishu, Somálsko

Operace v somálském Mogadišu patří k nejznámějším úspěchům GSG-9. 18. října 1977 příslušníci GSG-9 vnikli na letiště v Mogadišu na palubu uneseného letadla spoločnosti Lufthansa, zabili tři palestinské teroristy a čtvrtého zranili. Žádný ze zasahujících vojaků ani z unesených cestujících nebyl při akci zraněn. Záchranná operace byla velmi dobře naplánovaná a provedena, teroristy se podařilo zastihnout nepřipravené. Akce skončila úspěchom také díky dvěm výborně vycvičeným vojakům, které pro akci poskytla britská SAS. Briti byli vyzbrojeni granáty a různými útočnými zbraňěmi. Jeden z britských vojaků zranil na palubě letadla palestinskou teroristku. Úspěch operace vedl k navázání velmi pevných vztahů mezi SAS a GSG-9, které přetrvali až do současnosti.

Přihlášení

 

Partneři


www.ceskemody.cz
© 2005 - 2011 SOSgames.cz Team. Veškeré články jsou NAŠE výtvory, nekopírujte je bez souhlasu autorů.
Odkazy: SOSgames.cz, strechy-kopecny.cz, alcado.cz
The Gray Theme © 2008 Jiří Alke