ATI+Steam=Free Games... A kde je nVidia?

Web je delší dobu neaktivní – je „zakonzervován“ jako archiv, přece jen jsme na něm odvedli pořádný kus práce.

... Aneb proč a u nVidie i jak si je stáhnout.

Připadá vám výše uvená "rovnice" povědomá, mohla by. Jak na stránkách Steamu, tak i ATi-AMD již pár týdnu vyvolává u téměř poloviny uživatelů úsměv na tváři, a to právě u těch uživatelů majících své zobrazovací zařízení "poháněné" právě alespoň jednou grafickou kartou ATi. Ale co nadpoloviční většina s nVidií? Musí si nechat zajít chuť... Tedy alespoň to tak na první pohled vypadá, ale o čem by jinak byl tenhle článek, že? ;)

A přitom stačí tak málo... Ne, nemyslím koupit si ATinu, i když i to je možnost. Nejdřív se ale mrkněme, co že je nám to kvůli nVidiaismu odpíráno.

Jedná se o dvě nové položky ve vašem seznamu INSTALLED. Jednou z nich je Half-Life 2: Deathmatch a druhou Half-Life 2: Lost Coast. První z nich je kompletní multiplayerová část HL2 a druhá krátký standalone datadisk k singleplayeru HL2. To je oficiální nabídka, já vám teď ale nabídnu důvodů pro stažení víc... :)

Jedna z věcí, které jsem si při následném stáhnutí zadara všiml, je ta, že HL2DM má v popisku Includes Source SDK. A co všechno teprv tyhle tři písmenka znamenají!

Prvně je to samozřejmě přímo překlad této zkratky, tedy Software Development Kit, vše co by mohl potřebovat potencionální tvůrce modu do HL2 nebo přímo vlastní hry na Source enginu. Vsadil bych se, že ho využili například i tvůrci hry The Ship.

Dále pak je to z toho vyplývající, že veškeré mody na HL2 vám na HL2DM poběží také. Když se to tak tedy vezme, nestáhnete si jen HL2DM, ale i potencionální možnost zahrát si další desítky skutečně lákavých modů ať už jen přidávající například oblíbený CTF mod nebo totální konverzi s bezvadným nápadem bez toho, aniž byste si museli koupit HL2! Ovšem abych vás příliš nemystifikoval, stejnou funkci zastane i HL2EP1, chystaný HL2EP2 i CSS a DoDS... :)

A nakonec jako třešničku na dortu: Tím, že HL2DM stáhnete, jste vlastně relativně stáhli téměř celé HL2, tedy jen stačí dát stáhnout ještě HL2Demo a odměnou vám bude jeho stažení během pár sekund včetně toho, že se vám objeví i HL2 Pre-load současně s demem. Bohužel jen Pre-load, takže když si pak HL2 skutečně koupíte, už nemusíte NIC stahovat a můžete začít rovnou hrát. Stejně tak si můžete tentokrát během pár minut stáhnout ještě Source Dedicated Server. Pro vysvětlení: Steam je kupodivu tak vyspělá aplikace, že si nejdříve zkontroluje, jestli už některé části, které se právě chystá stáhnout, nebyli staženy s položkou jinou a když ano, tak je znovu přece stahovat nebude, a když si uvědomíte, že s HL2DM jste si přece stáhli víc než celý Source engine, tak je jasné, že už toho ostatním položkám jedoucím na Source enginu ke stahování moc nezbyde, chuděrkám... :D

Ale teď už k slíbenému návodu jak na to. Není těžké na něj přijít, asi jsem ani nebyl první, kdo na něj přišel, ale přišel jsem na něj sám metodou zkusmo... :)

Majitelé ATin jsou na tom jednoduše, stačí jim jen kliknout na tlačítko v tomto odkaze: http://www.steampowered.com/ati_offer1a/

Majitelé nVidií udělají nečekaně to samé, ale za předpokladu, že sedí u svého accountu a zároveň u počítače obsahujícího ATinu, tedy zajdou si ke kamarádovi fanATikovi ( ;) ) nebo do herny na počítač s ATinou, nabootují svůj account, dají to stahovat a hned poté vymazat (ani to nemusíte dotahat). A co pak? Pak už se jen stačí vrátit k domovskému počítači a po najetí accountu si všimnout, že se vám v seznamu NOT INSTALLED objevily dvě nové položky. Stači jen kliknout na každou z nich pravým tlačítkem a zvolit Install game..., doporučuji nejdřív HL2DM a pak až HL2LC, ale v opačném pořadí zase můžete hrát HL2LC, než se vám dotáhne HL2DM, volba je jen na vás... :) HF&GLbyR&omize

Případné dotazy a problémy směřujte do našeho fora, do komentářů nebo v krajních případech kontaktujte přímo mě na ICQ 263016777 (R&omize)

(Nechci nijak subjektivně ovlivňovat popularitu jednotlivých grafických karet, vycházím přímo z procentuelního vyjádření online System information Steamu.)

Edit: Bláhově jsem se domníval, že mody lze spustit skoro na všech Source engine hrách, výše uvedené platí pouze pro placený Garry's Mod 10 (osobně jsem zkoušel tři různé mody a ani jeden jsem nerozchodil, pokud najdu nějaký další funkční a pokud možno neplacený, opět editnu), jinak to lze pouze a jen přes HL2 plus to, že si některé mody uvadí ještě své další požadavky jako třeba HL2DM a podobně. Dále alespoň jednu dobrou zprávu, právě se mi úspěšně updatovalo HL2DM a vše je v pohodě. A na závěr ještě jedna drobnost, zapomněl jsem se zmínit, že je to prý časově omezená nabídka, takže neváhejte... :)

Edit2: Další špatná zpráva. Jak jsem se na vlastní oči přesvědčil, z jednoho počítače (...nebo že by z jedné IP adresy? To zjišťovat v nejbližší době nebudu...) se dá tahle nabídka aktivovat jen na jeden account, tedy pro vás z toho plyne, že pokud už si kamarád aktivoval nabídku třeba pro vlastní účet, vám už nic aktivovat nemůže, musíte o dům dál nebo do výše zmiňované herny, případně o počítač vedle. (Možná by pomohlo přeinstalování Windows, ale kdo by to kvůli tomu dělal a je to stále jen víc než pochybné možná, a zkoušet to taky hned nebudu.) Úplně poslední možností by bylo zapůjčení ATiny od tohoto kamaráda, což by se ovšem při neexistenci potřebného AGP nebo PCI slotu na obou deskách mohlo rovnou zamítnout. Půjčit celý počítač by mohlo ale také nemuselo fungovat. Dále upřesním a opravím minulý edit. Už jsem zkoušel dohromady šest modů a jeden se mi podařilo zprovoznit tak ze tří čtvrtin, ale o tom až v budoucím vlastním článku o modu Hidden: Source... ;) Ono nakonec není zase úplně tak pravda, že se mody rozjedou jen s HL2 plus případně HL2DM. Jde o to, že jak jsem psal ještě v článku o přítomnosti Source SDK, tak to kompletně platí, ale musíte si ho samy dotáhnout ze sekce Tools a v případě akce zadarmo asi nebude překvapením, že to za těchto podmínek nepůjde a proto nepojedou mody tak jak mají anebo vůbec, jak už jsem napsal, podařilo se mi zatím zprovoznit jeden, ale ten stojí za to... >:) Kdybyste nevydrželi čekat na článek, tak písněte na ICQ, zprovoznění vám do klína z nebes samo nespadne, pokud nepočítáme budoucí článek... :)

Přihlášení

 

Partneři


www.ceskemody.cz
© 2005 - 2011 SOSgames.cz Team. Veškeré články jsou NAŠE výtvory, nekopírujte je bez souhlasu autorů.
Odkazy: SOSgames.cz, strechy-kopecny.cz, alcado.cz
The Gray Theme © 2008 Jiří Alke